Pasirinkite seniūniją
Iškilus klausimams skambinkite
+370 618 56289

Kad krosnis šildytų, bet nesukeltų gaisro

2012-11-12

Kad kūrenama krosnis nesukeltų gaisro, pakanka dviejų sąlygų: tinkamai ją įrengti ir saugiai eksploatuoti. Krosnį mūrija ir įrengia specialistai. Visiems kitiems svarbu žinoti, kaip tinkamai ir saugiai ją naudoti, t. y. kaip ją kūrenti ir prižiūrėti. Svarbiausia nepalikti besikūrenančios krosnies be priežiūros, ypač jeigu namuose lieka mažamečių vaikų. Krosnį baigti kūrenti rekomenduojama ne vėliau kaip 2 valandos prieš išeinant iš namų.

Dažniausiai gaisrai kyla dėl dūmtraukyje atsiradusių įtrūkimų, krosnies perkaitimo ir dėl iš jos iškritusių žarijų ar degančių malkų.

Krosnis gali perkaisti, kai kūrenama ypač daug, dažniausiai esant dideliems šalčiams žiemos metu. Kad to neatsitiktų, ją reikia kurti 2-3 kartus per dieną ir kūrenti ne ilgiau kaip pusantros valandos.

Kad iš krosnies neiškristų degančių žarijų, pakurosdurelės turi būti tvarkingai uždarytos. Jeigu durelių nėra, jos atviros ar nesandariai uždarytos, liepsna gali išsiveržti į paviršių, o ant grindų iškristi nudegusių malkų ar anglių.

Negalima kišti į krosnį malkų, kurios ilgesnės už pakurą - negalėsite sandariai uždaryti pakuros durelių. Jeigu kūrenate židinį, reikėtų naudoti lapuočių medžių malkas. Spygliuočių mediena sakinga, ji spragi, svaidydama žiežirbas, lengvai galinčias sukelti gaisrą.

Pavojinga šalia krosnies statyti baldus, laikyti bet kokius daiktus. Arčiau negu 1 metro atstumu nuo krosnies esantys daiktai gali įkaisti ir suliepsnoti. Prie pakuros laikomos malkų atsargos taip pat gali užsidegti.

Niekada nebandykite įkurti krosnies lengvai užsiliepsnojančiais ar degiais skysčiais (žibalu, benzinu) - galite šliūkštelėti per daug, netyčia apipilti daiktus, esančius šalia krosnies, ar patys apsilaistyti. Toks neatsargumas gali turėti labai rimtų padarinių.

Krosnis pavojinga ne tik dėl atviros liepsnos. Jeigu krosnies sklendė yra uždaryta, o kuras dar nevisiškai sudegęs, dėl deguonies stygiaus susidaro labai nuodingos dujos - anglies monoksidas (smalkės). Todėl nakčiai per anksti uždaryti krosnies sklendę yra labai pavojinga. Baigti kūrenti krosnį reikia ne vėliau kaip 2 valandos prieš einant miegoti.

Visą šią informaciją Rėkyvos seniūnijos sodų bendrijose gyvenantiems gyventojams pateikė Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ir seniūnijos atstovai, kurie lankėsi gyventojų namuose, dalijo informacinę medžiagą apie gaisrų pavojų, kurie gali kilti dėl netvarkingos krosnies.

Informuoja Seniūnija

(c) Visos teisės saugomos. Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija.