Pasirinkite seniūniją
Iškilus klausimams skambinkite
+370 618 56289

Kaip išgyventi širdies smūgį būnant vienam

2014-02-19

Devyniais iš dešimties atvejų žmogus miršta nuo staigaus ūminio miokardo infarkto, jei jam nesuteikiama pagalba per pirmąsias kelias minutes. Todėl iš karto atskubėjus į pagalbą, mirties gali būti išvengta. Juk neretai nutinka, kad širdis sušlubuoja poilsiaujant vasarnamyje už miesto arba dirbant darže, net vaikščiojant miške dėl deguonies... pertekliaus, rašo Medportal.ru. Ši problema vadinasi hiperventiliacija, kai miestiečio širdis nebesusidoroja su gaivaus oro pertekliumi. Ką daryti, jei netikėtai sušlubavo širdis, o arti nieko nėra, net vaistų.

1. Širdis ėmė netikėtai plakti ne taip, kaip paprastai

Arba garsiai ir nereguliariai („tai plaka, tai neplaka“), arba pernelyg dažnai (tachikardija). Krūtinėje sunkumas, gali pradėti skaudėti kairiąją kūno dalį (arti mentės, už krūtinkaulio, kairiąją ranką ar žandikaulio kairę pusę). Sunku kvėpuoti, ypač pilnavertiškai iškvėpti. Tačiau nepanikuokite, o veikite greitai. Jūs turite tik porą dešimčių sekundžių, kol prarasite sąmonę.

2. Pradėkite kosėti

Daug kartų ir labai stipriai. Kiekvieną sykį prieš kosėjant, giliai įkvėpkite, kosulys turi būti gilus ir ilgas, tarsi jūs norėtumėte išspjauti skreplius giliai iš krūtinės.

3. Dar kartą: giliai įkvėpkite, iškvepiant kosulį

Tai padės aprūpinti širdį deguonimi ir atstatyti širdies ritmą. Gilus įkvėpimas ir kosulys iškvepiant turi būti kartojami kas dvi sekundes be pertraukos ir sustojimų, kol atvyks medicinos pagalbos brigada.

Giliai įkvėpiant, atsiras galimybė deguoniui prasiskverbti į plaučius, o kosėjimas „suspaudžia“ širdį ir priverčia kraują cirkuliuoti. Toks spaudimas širdžiai taip pat padeda jai pasiekti savo normalų ritmą.

Kardiologų tvirtinimu, kiekvienam pasidalijus šia informacija su dešimčia žmonių, būtų išsaugota mažiausiai viena gyvybė.

(c) Visos teisės saugomos. Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija.