Rugsėjo 1 dieną Šiaulių apskrities policija pradėjo dirbti pagal naują darbo organizavimo modelį. Vadovaujantis juo, nebeliko visą darbo dieną rajonų seniūnijose dirbančių apylinkės inspektorių.
Seniūnas mato tik minusus
Policijos pertvarkos Šiaulių priemiestyje esančios Bubių seniūnijos kol kas nepasiekė: čia vis dar dirba du apylinkės inspektoriai. Tačiau tai laikina – netrukus Šiaulių rajone, kaip ir Šiaulių mieste, taip pat pradės veikti naujas pareigūnų darbo organizavimo modelis.
„Teigiama, kad, nebelikus seniūnijos patalpose kas dieną dirbančio policininko, viską padarys atvykstantys pareigūnai. Manau, kad atvykstantieji žmonių saugumo neužtikrins“, – sako seniūnas.
Anot V. Slabio, būtent žmonių saugumas labiausiai ir neramina. Dabar gyventojai su vietoje dirbančiais policininkais palaiko ryšį: jei problema – užeina pasikalbėti, reikia pagalbos – nebijo kreiptis, socialinei darbuotojai būtina apsilankyti rizikos šeimoje – sutarta.
„Vietinis inspektorius kiekvieno silpnybes žino – vienam pirštu pagrūmoja, kitą pagėdina, su trečiu pasisveikina“, – privalumus, kurių netrukus bus atsisakyta, vardija vadovas.
Pajėgos susijungia
Šiaulių apskrities policija – naujojo darbo organizavimo modelio sumanytoja. Tad natūralu, kad Šiaulių apskrities rajonai eksperimentiniu pagrindu pirmieji šalyje pradėjo darbuotis naujuoju principu: 2015 metų balandžio 1 dieną pradėjus nuo Raseinių rajono, pertvarkos šiemet, kovo mėnesį, prasidėjo Pakruojyje ir Joniškyje. Nuo balandžio taip dirba Radviliškio pareigūnai.
Šiuo metu modelis veikia visuose apskrities rajonuose, išskyrus Šiaulių miestą ir Šiaulių rajoną – pertvarkymai čia atidėti iki 2017 metų pradžios. Iki tol apskrities policijos vadovybei teks apsispręsti, kokiu principu dirbs Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariatas.
Iki kitų metų sausio 1 dienos visi šalies policijos komisariatai turi pasekti Šiaulių apskrities policijos pavyzdžiu ir pradėti darbą pagal naują darbo organizavimo modelį. Jo esmė: Viešoji ir Kriminalinė policija nuo šiol dirbs išvien. Tai reiškia, kad nebelieka apylinkės inspektorių – jie su kolegomis kriminalistais dirbs bendrose grupėse.
Apskrities policijos vadas užtikrintas
Prasidėjus radikalioms pertvarkoms, gyventojams kyla ir klausimų: jei seniūnijose nebeliks apylinkės inspektorių, kas užtikrins jų saugumą ir suteiks pagalbą.
Kalbamės su Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininku Rimantu BOBINU.
Arčiau žmonių
– Ne vieną originalią idėją, kad ir tokią, kaip bendruomenės pareigūnų, subrandinusi Šiaulių apskrities policija vėl iniciatorė. Kas pastūmėjo?
– Sumanymas sujungti Viešosios ir Kriminalinės policijos pareigūnų pajėgas pasitvirtino. Rugsėjo 1-ąją, Ggeneralinio komisaro įsakymu, visuose apskrities policijos komisariatuose, išskyrus Šiaulių miestą ir rajoną, oficialiai veikia Reagavimo skyrius ir Veiklos skyrius.
Iki tol turėjome atskirus vienetus – Kriminalinės policijos ir Viešosios policijos skyrius, ir įvairiausias funkcijas atliekančius pareigūnus, tarkime, apylinkės inspektorius, bendruomenės pareigūnus, Kelių policijos grupę.
Kiekvienas pareigūnas dirbo pagal savo funkcijas. Bet kai reikėdavo organizuoti, pavyzdžiui, kad ir didžiulį renginį, pasižiūrėdavome, kad funkcijų vykdoma daug, tačiau žmonių, kurie galėtų padaryti viską nuo a iki z, nėra.
Užtat ir pasigirsdavo gyventojų priekaištų, kad per daug policininkų į vieną įvykį suvažiavo. Ir tai todėl, kad vienas pareigūnas pagal savo funkciją to negalėjo daryti, kitas to.
Pagal naują tvarką įkurti Reagavimo ir Veiklos skyriai. Pirmojo skyriaus pareigūnai sureaguoja į įvykį, atlieka viską, kas jam yra privalu. O Veiklos skyrius tyrimą tęsia toliau.
– Ar tiesa, kad seniūnijų centruose nebeliks pareigūnų?
– Noriu nuraminti žmones. Pareigūnų seniūnijose tikrai matysite. Tik dabar organizuojame komandinį darbą, o ne taip, kaip anksčiau, kai apylinkės inspektorius pats sau būdavo viršininkas. Dėl to optimaliai nepanaudodavome resursų, nes apylinkės inspektoriaus darbo kontrolė būdavo minimali.
Pagal naująjį policijos darbo modelį Veiklos skyriaus grupės pareigūnai, šeši ar septyni, aptarnauja į vieną teritoriją sujungtas dvi tris seniūnijas. Taigi seniūnijų, kurios anksčiau turėjo tik vieną apylinkės inspektorių (o kai kur vienas inspektorius dirbdavo ir dviejose seniūnijose), gyventojus dabar kuruoja keli pareigūnai. Bet jų darbas vyksta ne seniūnijos kabinete, ne policijos komisariate, bet maršrute.
Pareigūnai pagal naują modelį turi konkrečias užduotis, kurias jiems paskiria vyresnieji. Ir kasdien kiekvienam ekipažui suformuojamos užduotys, kurias privalu atlikti. Pagal jas vykstama į nurodytas vietas, apklausiami liudytojai, įtariamieji, kalbamasi su nukentėjusiaisiais, su kaimynais, renkama kita informaciją. Kartu stebima aplinka.
Anksčiau kriminalistas negalėdavo surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolo, nors matydavo važiuojant akivaizdų pažeidėją – tai nebuvo numatyta jo funkcijose. O apylinkės inspektoriai negalėdavo atlikti ikiteisminio tyrimo veiksmų. Sujungus pajėgas, dabar vienas ekipažas gali padaryti viską vienu metu nuo – iki.
Pakeisto darbo organizavimo tikslas ir yra – paskirstyti darbus taip, kad pareigūnai dirbtų gatvėse, o ne kabinetuose.
Vien tai, kad patruliavimas po vieną tamsiu paros metu nebuvo galimas, o dabar dirbama poromis. Tai reiškia, kad patruliuojama gali būti bet kuriuo paros metu.
Techninės priemonės viską, ką anksčiau buvo galima daryti tik kabinete, dabar leidžia padaryti ir automobilyje: įrengti kompiuteriai, galima susisiekti su duomenų baze, atsispausdinti protokolus. Nebereikia, kaip sakau, jungtis prie rozetės – visus darbus galima nuveikti nukentėjusiojo, pažeidėjo kieme, kelyje, gatvėje.
– Seniūnams neramu, kad, nebelikus „kabinetinių“ pareigūnų, bus netvarka.
– Mūsų patikrinimai parodė, kad apylinkės inspektorių sėdėjimas seniūnijų kabinetuose – bergždžias reikalas. Sakykime, atvažiuoja pareigūnas į darbą nurodytą valandą, bet niekas neateina, nesikreipia. Tada tas pareigūnas sėdi kabinete arba išeina į kiemą parūkyti, pabendrauja su seniūnijos moterimis, su seniūnu pasišneka, ir viskas.
Nauja tvarka taip pat numato, kad tam tikromis valandomis, tam tikromis savaitės dienomis į seniūnijas atvyks pareigūnai – grupių vyresnieji. Apie tai seniūnijose bus patalpinta informacija, be to, seniūnijų informaciniuose stenduose bus nurodyti grupių vyresniųjų telefonai – skambinti bus galima bet kurią darbo dieną.
Tiesą sakant, nelabai suprantu seniūnų nerimo pagrįstumo. Juk gyventojai 112-uoju bet kuriuo paros metu gali kreiptis į policiją.
– Modelis, apie kurį dabar kalbame, kai kuriuose apskrities rajonuose jau veikia ne vieną mėnesį. Kaip tai veikia kriminogeninę situaciją?
– Niekas nepablogėjo. Esame lyderiai šalyje tiek užkardant, tiek išaiškinant nusikaltimus. Apskrityje nusikaltimų skaičius per aštuonis šių metų mėnesius yra sumažėjęs 2,6 procento. Išaugęs ištyrimas, nes turime specializuotus padalinius, kurie visoje apskrityje aiškinasi sunkius ir labai sunkius nusikaltimus. Nuimame krūvį nuo rajonų ir jie turi daugiau laiko aiškintis smulkius nusikaltimus: vagystes, viešosios tvarkos pažeidimus, smurtą artimoje aplinkoje.
Komentaras
jūs galit jį burnot, keikt, juoktis, bet jis pasako kas vyksta realybėje, o ne iš knygučių...
Dabartinė policijos reforma yra tikrai žalinga visuomenei. Per paskutinius tris metus sunaikintas konvojus, uždarytos areštinės, uždarytos budinčios dalys, sunaikinta kriminalinė policija. Dabar jau ir įgaliotiniai. Didžiuosiuose miestuose Vilniuje, Kaune tas viskas yra, bet va mažesniuose miesteliuose viskas sunaikinta, lygiai taip pat kaip ir mokyklos, darželiai, poliklinikos, vaistinės, parduotuvės...
Mažas pavyzdėlis. Prieš keletą metų mano nebejauni tėvai iš kaimo persikėlė gyventi į rajono centrą. Po kurio laiko man mama ir sako, žinai aš mieste nematau girtų žmonių, ar negeria, ar kaip. Mamai paaiškinau, kad mieste dirba policija, dėl to pijokų nesimato, jie geria namuose, mieste nesivalkioja. Dabar kažkurią dieną ji man sako-žinai pijokus pradėjau matyti. Paaiškinau, mieste budinčios dalies nebėra, patrulių minimumas-štai ir rezultatas.
Kai buvo įgaliotinis kiekviena bobutė galėdavo jam pasiskųst, o dabar viskas per 112, o ten kol išaiškins, tai ir noras skųstis praeis...
Vienu žodžiu šioje šalelėje nieko gero nenusimato...
Įkandin Lietuvoje uždarinėjamų mokyklų, bibliotekų, kitų kultūros židinių eilė atėjo ir policijos įstaigoms. Policija ramina, esą įgyvendinus šią reformą taps tik saugiau, bet gyventojai tuo smarkiai abejoja ir permainas pasitinka su nerimu.
Naujovę, pagal kurią Viešosios ir Kriminalinės policijos pajėgos jungiamos į vieną bendrą padalinį, o seniūnijose nebelieka apylinkės inspektorių, subrandino ir pirmoji ėmėsi diegti Šiaulių apskrities policija. Įgyvendinant šią idėją pernai balandį eksperimentiniu tapo Raseinių rajono policijos komisariatas. Konstatavus, kad eksperimentas pasiteisino, analogiška naujovė jau įgyvendinta visoje Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje, išskyrus Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariatą. Pertvarkos dėl specifinės šio komisariato teritorijos čia atidėtos iki 2017 m., kai prie tokio modelio turės pereiti visa šalies policijos sistema.
Šiaulių rajono Bubių seniūnijos seniūnas Vytautas Slabys sako, kad perspektyva likti be dviejų seniūnijoje besidarbuojančių apylinkės inspektorių baugina. Seniūnas žada dėti visas pastangas, kad policija seniūnijoje išliktų. Tokią poziciją V.Slabys mėgins apginti rugsėjo 27 d. Šiaulių rajono savivaldybėje įvyksiančiame apskrities seniūnų ir seniūnaičių susitikime su apskrities policijos vadovybe.
„Seniūnijose nebelikus apylinkės inspektorių, čia užsuks tik mobilieji pareigūnų ekipažai, - sako V.Slabys. - Galvoju, kad nuo to saugiau tikrai nebus. Net ir labai norėdamas negalėčiau pasakyti nieko blogo apie mūsų seniūnijoje dirbančius policininkus - bendradarbiavimą pavadinčiau pavyzdiniu. Dėl to ir gaila, kad nuolat čia dirbančių pareigūnų nebeliks. Juk prevencinę funkciją atlieka net ir stovinti tuščia policijos mašina, jau nekalbant apie žinojimą, kad policijos pareigūnai yra čia pat. Seniūnijos apylinkėse yra keliolika kolektyvinių sodų, todėl šiltuoju metų laiku žmonių čia padvigubėja ar net patrigubėja. Jei įvyks koks įvykis Bubiuose, o mobilusis pareigūnų ekipažas tuo metu dirbs Meškuičiuose, jis į Bubius taip greitai neatvažiuos. Kiekviena pradelsta minutė kartais gali kainuoti labai brangiai. Mano nuomone, nieko gero nepridės ir tai, kad atvykstantys pareigūnai nepažįsta nei vietovės, nei čia gyvenančių žmonių.“
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas ramina - žmonės policininkus seniūnijose tikrai matys. Tačiau pareigūnų darbas bus organizuojamas ne seniūnijoje, ne kabinete ir ne policijos komisariate, o maršrute. Tai yra arčiau žmonių. „Neretai sulaukdavome priekaištų, kad gatvėse yra per mažai pareigūnų, - sako komisaras. - Šios reformos tikslas ir yra išvaryti pareigūnus iš kabinetų į gatvę. Techninės priemonės šiuo metu leidžia viską, ką anksčiau buvo galima daryti tik kabinete, padaryti ir automobilyje, nukentėjusiojo ar pažeidėjo kieme, kelyje, gatvėje.“
Pasak R.Bobino, pagal anksčiau galiojusią tvarką apylinkės inspektorius negalėjo atlikti ikiteisminio tyrimo, negalėjo priimti pareiškimo, apklausti liudytojų. O kriminalinės policijos pareigūnas pagal jam priskirtas funkcijas negalėjo surašyti protokolo, nors matydavo važiuojant akivaizdų pažeidėją. „Gyventojams tai nebuvo suprantama, nes jiems mes visi esame policijos pareigūnai, - sako R.Bobinas. - Tam ir tas pareigūnų sutelkimas į padalinius, kad pareigūnai galėtų padaryti viską, nuo - iki.“
R.Bobino teigimu, atlikti patikrinimai parodė, kad apylinkės inspektorių sėdėjimas seniūnijų kabinetuose bergždžias. „Sakykime, atvažiuoja pareigūnas į darbą nurodytą valandą, bet niekas neateina, nesikreipia, - sako komisaras. - Tai tas pareigūnas ir sėdi kabinete arba išeina į kiemą, parūko, pabendrauja su seniūnijos moterimis, su seniūnu pasišneka, ir viskas. Yra ir kitas dalykas: kai kurios seniūnijos geografiškai yra greta, o darbo krūviai jose skirtingi. Dėl to vienas inspektorius ir per dieną visko padaryti nespėdavo, kitam ir poros valandų pakakdavo, o atlyginimą abu gaudavo vienodą.“ Pasak R.Bobino, nė vienas pareigūnas rajonuose nebuvo atleistas, su kiekvienu buvo kalbama ir kiekvienam pasiūlyta darbo vieta. Tačiau buvo tokių, kurie apsisprendė tarnybą pabaigti.
Edita KARKLELIENĖ