Kauno rajono ir Kauno miesto savivaldybių seniūnų sueiga
Kauno rajono ir Kauno miesto savivaldybių seniūnų sueiga

Vasario 9 d. Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje Garliavoje vyko Kauno rajono ir Kauno miesto savivaldybių seniūnų sueiga, kurioje dalyvavo SADM viceministras Martynas Šiurkus, ministrės patarėja Laima Sinkevičienė, Kauno rajono savivaldybės mero pavaduotojas Antanas Nesteckis, LSSA prezidentas Rolandas Bružas, direktorė Laima Tučienė, Kauno rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Margarita Venslovienė, LSSA viceprezidentai apskrityse.

Sueigos metu LSSA prezidentas R. Bružas skaitė pranešimą apie socialinės politikos viziją, seniūnijų ir seniūnų vaidmenį vykdant socialinę politiką, socialinius darbuotojus seniūnijose ir jų perspektyvą. Šiaulių apskrities viceprezidentas Bubių seniūnas Vytautas Slabys kalbėjo apie tarpinstitucinio bendradarbiavimo politiką, Kauno apskrities viceprezidentas Bukonių seniūnas Arturas Narkevičius pristatė klausimą apie naujoves Užimtumo tarnybos veikloje. 

SADM viceministras Martynas Šiurkus pristatė ministerijos poziciją sprendžiant seniūnijoms ir seniūnams aktualius socialinius klausimus, atsakė į sueigos dalyvių klausimus.

Daugiausia diskutuojama ir išsakyta nuomonių buvo dėl seniūnams ir seniūnijoms šiuo metu aktualiausio ir daugiausia neaiškumų  keliančio klausimo dėl socialinių darbuotojų išmokoms perkėlimo iš seniūnijų į Socialinės paramos skyrius ar centrus. Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos ir absoliučios seniūnų daugumos nuomone jie turi likti seniūnijose. Mūsų tikslas – artinti paslaugas prie žmogaus, o ne priešingai – tolinti. Seniūnai lieka atskirti nuo bet kurios informacijos apie socialinę riziką patiriančias ar sunkiai besiverčiančias šeimas, jas ištikusias bėdas, atimamus vaikus, nes kiekviena institucija – tiek Vaiko teisių tarnybos, tiek Socialinės paramos centrai, tiek policija dirba atskirai ir informacijos seniūnas nebegauna. Tarpinstitucinio bendradarbiavimo grupės daugeliu atveju tampa formalios. Iš seniūno atimami visi įrankiai ir svertai sprendžiant socialinius klausimus, ir, tik nutikus skaudiems įvykiams, visos akys krypsta į jį ir laukiama atsakymo – kodėl? Seniūnijos ir toliau centralizuojamos, paslaugos tolinamos nuo žmogaus, ypač kaimiškosiose seniūnijose. Dažnai įstatymai sukuriami ir ,,nuleidžiami iš viršaus" visai neįsigilinus į klausimo esmę, nepasitarus su tais, kurie vieną ar kitą situaciją žino ir išmano geriausiai, ir tik vėliau pradedama suprasti, kad kažkas yra ne taip ir ieškoti išeičių.

Į visus šiuos klausimus SADM atstovų buvo prašyta atkreipti  dėmesį ateityje, kad kuo mažiau būtų padaryta netinkamų sprendimų. Nepakanka rekomendacijų, nes kiekviena savivaldybė, kiekvienas vadovas ar skyrius jas interpretuoja savaip, o jeigu jau jos teikiamos, tai turėtų būti kažkoks kontrolės mechanizmas, kaip jos įgyvendinamos.

Sueigos metu LSSA Garbės nario vardo suteikimo lidijimai kartu su auksiniu ženkleliu buvo įteikti Domeikavos seniūnei Linai Mišeikienei, Garliavos – Nijolei Tarvydienei, Batniavos – Šarūnui Pikeliui, Mindūnų – Virginijai Salapėtienei.

Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos gretas sueigos metu papildė Kauno miesto Petrašiūnų, Eigulių, Dainavos, Šilainių, Vilijampolės, Centro, Šančių, Aleksoto seniūnai. Jiems įteikti asociacijos nario ženkleliai ir simbolinės dovanėlės. Sveikiname juos, džiaugiamės ir linkime kuo geriausios sėkmės dirbant savivaldoje.