Prestižinis apdovanojimas Lekėčių teatrui– negailestingumo sau įrodymas
Prestižinis apdovanojimas Lekėčių teatrui– negailestingumo sau įrodymas

Gegužės 29 dieną į Lekėčių mokyklos–daugiafunkcio centro mėgėjų teatro narių rankas nutūpė aukščiausias meno mėgėjų kolektyvų apdovanojimas „Aukso paukštė“. Beveik 25 metus gyvuojantis teatras yra surengęs per 500 pasirodymų, aktoriai yra įkūniję bemaž 300 vaidmenų. Anot kolektyvo širdies – režisierės Vaidos Brazaitienės, šis apdovanojimas – tarytum negailestingumo sau įrodymas.

Teatrą rekomenduoja „vartoti profilaktiškai“

Nors ši proga ypatinga ne tik Lekėčiams, bet ir visam rajonui, šeštadienio popietę Lekėčių mokyklos–daugiafunkcio centro salė nebuvo sausakimša, į šventę buvo galima patekti tik su kvietimais.

Tiek renginio vedėja – renginių organizatorė Milda Ratomskienė, tiek į sceną lipę sveikintojai pastebėjo, jog ne pandemijos metu salė veikiausiai nesutalpintų visų norinčiųjų pasidžiaugti didžiu Lekėčių mėgėjų teatro pasiekimu.

O kad Lekėčių mėgėjų teatras yra ypač išsiilgęs scenos ir žiūrovų, atskleista ir renginį atidariusio teatro etiudo metu. Pagrindinė etiudo mintis aiški – tik teatras gali išgelbėti žmones nuo visuotinio pandeminio liūdesio. O „vartoti“ šiuos „vaistus“ rekomenduojama nepertraukiamai.

Lekėčių teatras įkurtas 1997 metais. Šio teatro įkūrėja ir iki šiol teatrui vadovaujanti režisierė Vaida Brazaitienė. Per 24 kūrybos metus teatre vaidino 38 aktoriai. Sukurti 24 spektakliai suaugusiesiems, 15 humoro programų, devyni spektakliai vaikams. Iš viso surengta per 500 pasirodymų, sukurti 289 vaidmenys. Ryškiausi teatro spektakliai: „Velnias ir mergos“, paremtas lietuvių tautosakos motyvais; „Po mūsų nebebus mūsų“ – pagal to paties pavadinimo Vidmantės Jasukaitytės romaną; „Miestelis“ – pagal to paties pavadinimo V.Truchnino ir J.Stojanovo humoreskas; „Naujieji kitaip“ – pagal Liutauro Degėsio esė; „Kaip tu man, taip aš tau“ – pagal Jurgio Gimberio humoreskas ir t.t.

Be tiesioginės savo veiklos – spektaklių statymo, Lekėčių teatras aktyviai įsijungia į visas mūsų krašto kūrybines veiklas ir šventes. Rajoninėse rudens šventėse teatro aktoriai daug metų kūrė teatralizuotus Lekėčių seniūnijos kiemelius, Lekėčiuose organizavo tradicinę mėgėjų teatrų šventę „Rudens etiudas“, du kartus organizavo rajoninę mėgėjų teatrų apžiūros šventę, rengė teatralizuotus Naujųjų metų sutikimo vakarus. 2006 metais Lekėčiuose suorganizavo respublikinį teatrų festivalį „Teatras – dvasinio skrydžio burtažodis“, skirtą Lekėčių 500 metų jubiliejui.

Teatras net 11 kartų tapo rajoninių apžiūrų laureatu, penkis kartus regioninių „Atspindžių“ laureatu, dar penkis kartus – respublikinių „Atspindžių“ diplomantu. 2004, 2006 ir 2009 metais pelnė Marijampolės apskrities viršininko administracijos apdovanojimus už aukštus pasiekimus ir teatrinių tradicijų puoselėjimą Sūduvos krašte. 2007 metais režisierė Vaida Brazaitienė tapo „Metų režisiere“ Šakių rajono savivaldybės „Aitvaro“ nominacijose. 2010 metais jai įteiktas respublikinis Kazimieros Kymantaitės vardo diplomas už nacionalinės dramaturgijos puoselėjimą. 2014 metais Lietuvos mėgėjų teatro šventėje „Tegyvuoja teatras“ Lekėčių teatras nominuotas „Ryškiausiu miestelio, kaimo suaugusiųjų teatrinės kultūros skleidėju“. 2018 metais Lekėčių teatrui suteikta pirma meninio lygio kategorija. 2020 metais teatras dalyvavo programoje „Lekėčiai – Lietuvos mažoji kultūros sostinė“. Na, o naujausias jų spektaklis „Tamošius Bekepuris“, skurtas pagal Kazį Binkį, taip pat tapo respublikiniu „Atspindžių“ laureatu ir pelnė aukščiausią meno mėgėjų kolektyvų apdovanojimą – „Aukso paukštę“.

Režisierės Vaidos gyvenimo kredo – „Kūryba – tikrasis gyvenimo variklis ir visai nesvarbu, ar kuri simfoninę muziką, ar kūrybiškai kepi pyragus. Tik kūrybiškai mąstantis, dirbantis ir gyvenantis žmogus gali pasiekti visos žmonijos taip trokštamą tikslą – būti laimingiems“.

Šiuo metu Lekėčių teatre vaidina devyni aktoriai: veteranas, kuris teatro veikloje dalyvauja nuo pat jo įkūrimo pradžios, 42 vaidmenis įkūnijęs Aidas Vitkauskas; nuo 2006 metų vaidinantis ir 22 vaidmenis sukūręs Vaidotas Kirkickas; nuo 2006 metų vaidinantis ir 20 vaidmenų įkūnijęs Gintaras Urbonavičius; teatre nuo 2009 metų pasirodanti ir 15 vaidmenų įkūnijusi Erika Kumžienė; nuo 2010 metų teatre vaidinanti ir dešimt vaidmenų sukūrusi Gabija Kirkickienė; teatro veikloje aktyviai nuo 2011 metų dalyvaujantis ir 11 vaidmenų įkūnijęs Julius Bačkaitis; 2013 metais prie teatro kolektyvo prisijungę Jolanta Brazaitienė (dešimt vaidmenų) ir Narvydas Stankevičius (aštuoni vaidmenys) bei nuo 2020 metų kolektyvą papildžiusi Vida Mikšienė (du vaidmenys).

Lyg netradicinė šeima

Prisiminus turtingą teatro istoriją, pasiklausius violončelės virtuozo Mariaus Sakavičiaus, į sceną atkeliavo ir „Aukso paukštė“. Apdovanojimą Lekėčių teatrui įteikė Lietuvos nacionalinio kultūros centro Teatro poskyrio vedėja Irena Maciulevičienė. „Ši „Aukso paukštė“ yra įvertinimo, garbės, pripažinimo simbolis. Iki šiol „Aukso paukštė“ įteikta 60 mėgėjų teatrų. Šio paukštelio Lekėčiai jau seniai verti, jų teatras puikiai žinomas ne tik Šakių rajone, bet ir visoje Lietuvoje. Kolektyvas turi savo veidą, ne visiems suprantamą humorą, tas ir išskiria jį iš kitų“,– teikdama apdovanojimą, kalbėjo I.Maciulevičienė. Anot jos, Šakių rajone yra ne vienas teatro kolektyvas, kuris jau dabar yra vertas tokio apdovanojimo. „Eilėje“ jau seniai stovi ir Šakių kultūros centro „Zanavykų teatras“,– sakė viešnia. „Aukso paukštės“ apdovanojimą užtvirtino ir I.Maciuleviečienės perduoti Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktoriaus Sauliaus Liausos ir kultūros ministro Simono Kairio diplomai. Lekėčių mėgėjų teatrą sveikino ir gausus būrys svečių – Lekėčių mokyklos–daugiafunkcio centro komanda, savivaldybės atstovai, seniūnija, bendruomenė ir kitų teatrų vadovai. Nuotoliniu būdu Lekėčių mėgėjų teatrą pasveikinęs Lekėčių seniūnas Ričardas Krikštolaitis pastebėjo, jog menas gali ypač daug. „Ne tik išreikšti svarbias mintis, puoselėti dvasinius šaltinius, bet ir sutelkti žmones. Jau daug metų tą sėkmingai ir darote. Galiu visų miestelio žmonių vardu teigti, kad labai vertiname, džiaugiamės ir didžiuojamės šiuo teatru. Visi mato, kad Lekėčiai auga, gražėja, tampa vis labiau žinomi visoje Lietuvoje. O Lekėčių mėgėjų teatras, ypač jo kūrybinė širdis – vadovė – yra tviskanti miestelio karūna, reprezentuojanti mūsų kraštą“,– sveikino jis. Prestižiniu apdovanojimu džiaugėsi ir Šakių rajono meras Edgaras Pilypaitis. „Šis kolektyvas yra ne šiaip mėgėjų meno kolektyvas, jis lyg netradicinė šeima“,– juokėsi meras. E.Pilypaitis pagarsino ir penktadienį tarybos posėdžio metu priimtą sprendimą – Šakių rajono savivaldybės taryba šia proga Lekėčių mėgėjų teatrui skyrė 1000 eurų premiją. „Neslėpsiu – malonu. Geras jausmas“,– išklausiusi sveikinimų prakalbo ir V.Brazaitienė. Anot jos, pristatyti veiklą teatro, kuris veikia jau ketvirtį amžiaus, be galo sudėtinga. „Manau, kad teatro veikloje svarbiausia – aktoriai. Kaip bebūtų, tai yra pagrindinis variklis, be kurio teatras nepajudėtų iš vietos. Mėgėjų teatro aktoriai aukoja visą savo laisvalaikį. Kalbu ne tik apie repeticijas, jie nuolat mokosi žodžius, repetuoja namuose ir už tai negauna jokios materialinės naudos. Aktorius Darius Meškauskas yra sakęs, jog aktorius yra įdomus žiūrovui tiek, kiek yra negailestingas sau. Pritariu šiai minčiai. Visi šie apdovanojimai ir darbas yra negailestingumo sau įrodymas“,– kalbėjo V.Brazaitienė.

Aštuntoji „Aukso paukštė“

1999 metais Lietuvos liaudies kultūros centras ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondas įsteigė metų nominacijas „Aukso paukštė“ geriausiems mėgėjų meno kolektyvams ir jų vadovams. Tai aukščiausias mėgėjų meno apdovanojimas Lietuvoje. „Aukso paukštės“ apdovanojimais siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į mėgėjų meninę kūrybą, jos reikšmę krašto kultūrai, išryškinti ir viešai pristatyti bei pagerbti geriausius metų chorus, folkloro ir šokių ansamblius, teatrus, liaudiškos muzikos kapelas, liaudies muzikos ir pučiamųjų instrumentų orkestrus, jų vadovus, tautinei kultūrai nusipelniusias asmenybes. Aukščiausias mėgėjų meno „Aukso paukštės“ apdovanojimas Šakių kraštą aplankė jau aštuntąjį kartą. Pirmasis 2005 metais šiuo apdovanojimu įvertintas Neringos Navikauskaitės ir Edgaro Pilypaičio duetas, po dvejų metų „Aukso paukštės“ apdovanojimas įteiktas Šakių kultūros centro moterų vokaliniam ansambliui „Gaudenė“, dar po kelerių metų buvo apdovanota „Varpo“ dramos studija, Sintautų moterų vokalinis ansamblis „Mozaika“, šokių kolektyvas „Pynė“ bei mišrus choras „Lituanica“, o pernai apdovanojimas nutūpė ir į “Mamų ir dukrų kvarteto“ rankas.

Reda ZARAUSKIENĖ